Ginkozahrady.cz

Letničky a dvouletky

Výsadba letniček Letničky patří mezi druhy rostlin, které vysazujeme sezónně. Jejich bohatá a pestrá květenství rozmanitých barev a tvarů je vhodné využít k rychlému oživení nejrůznějších míst.

Naproti tomu dvouletky vyžadují vegetační období dvě. V prvním roce vytvoří listy a teprve ve druhém, s příchodem jara, vykvetou. Tyto rostliny používáme převážně do okrasných truhlíků v okolí domu a v prostoru zahrady. Jsou ideálním doplňkem např. schodišť, zahradních altánků nebo jako kvetoucí pásy kolem chodníků. I když jsou tyto rostliny krátkověké, převážná většina z nich nádherně a bohatě kvete v období několika týdnů až měsíců. Při jejich volbě mějte na paměti, že ačkoliv setrvají v květu pouze jednu sezónu, lze jimi velice rychle a navíc levně dodat každé zahradě na barevnosti a rozmanitosti.

(nezávazně  poptat)

 

Trvalky

 
Výsadba trvalekNazýváme je též pereny. Tyto rostliny vydrží na venkovním stanovišti více let, u některých druhů navíc platí, že s přibývajícími léty získávají na kráse. Jsou proto vhodné pro výsadbu do okrasných záhonů a ve skupinách před stromy nebo keře. Mohou být také vysazeny jako solitérní prvek v zahradě, nebo dobře doplnit okolí zahradních jezírek. Nepříznivé vlivy počasí v období zimy přežívají ve stavu klidu vcelku dobře. A to tak, že nadzemní část uhyne, a v zemi pak přežívají cibule, kořeny, pupeny či oddenky. Je třeba dát pozor na to, že čerstvě vysazené trvalky zimu přežít nemusí. Proto je velice vhodné tyto rostliny zazimovat. V jarním období po odkrytí ochranné vrstvy znovu obrazí.

Nejobvyklejší technikou pěstování těchto rostlin jsou tzv. trvalková rabata ─ dlouhé květinové záhony pravidelného tvaru. Tento způsob je znám již z doby viktoriánských zahrad. V dnešní době jsou rabata zakládána sice skromněji, přesto i nyní využíváme některé z tehdejších nápadů a technik. Například i dnes sázíme rostliny jednoho typu do velkých skupin různých tvarů a forem.

 Nejčastější údržba se skládá z občasné zálivky, přihnojení, odstranění odumřelých květenství a likvidace konkurenčních plevelných rostlin. Tyto úkony Vám zajistí atraktivní vzhled a perfektní kondici rostlin.

 Tato skupina rostlin je sice náročnější na údržbu, nicméně svým vzhledem a nižšími nároky na stanoviště si našla cestu téměř do každé zahrady či parku.

(nezávazně  poptat)

 

Trávy

 Využití trav v zahradách je podobné jako u trvalek. Trávy často vynikají zajímavě zbarvenými listy, dekorativními květy a různorodým habitem, z tohoto důvodu se vysazují například do okrasných zídek, do skupin k vodním prvkům, jako solitéry či na záhony v kombinaci s trvalkami. Převážná většina trav nevyžaduje zvláštní péči, a to především pokud jsou vysazeny na vhodném místě. Přezimují přímo na stanovišti, ideálně svázány do snopů. Na jaře se pak sestřihávají ve výšce 5─10 cm nad povrchem. Tento úkon se nesmí nikdy provádět na podzim, a to z důvodu, aby se do dutých stébel nedostala voda. Pokud se tak stane, dochází k uhnívání trsů a úhynu rostlin.

 Okrasné trávy také často využíváme k dekoračním účelům v interiérech domů nebo pro okrasné účely v suché vazbě.

 Nejčastěji používaným způsobem množení těchto rostlin je dělení trsů. Díky této metodě můžeme z jedné rostliny vytvořit několik nových rostlin, jejichž počet závisí na velikosti a druhu.

(nezávazně  poptat)

 

Skalničky

Skalničky Pocházejí převážně z horských poloh, pro svoji dlouhou životnost se často řadí do skupiny trvalek.

 Vzhledem ke svému menšímu vzrůstu jsou skalničky vhodné pro malé, moderní zahrady. Nejvíce jsou používány do skalek a suchých zahradních zídek. Tímto však rejstřík jejich využití zdaleka nekončí. Díky velkému množství květů různých barev, pestré škále tvarů a druhů listů se využívají do nádob a truhlíků v okolí domu, jako skupiny v rašelinových záhonech či jako solitéry v okrasných mísách a korytech. Pro své minimální nároky na zálivku se hodí pro bezúdržbové zahrádky a střešní zahrady.

(nezávazně  poptat)

Rostliny, které nabízíme, odebíráme nejčastěji z českých školek, v nichž je kvalita rostlin na vysoké úrovni.